A betegséget szerteágazó tünetegyüttes kíséri. Oka pontosan nem ismert, feltételezik örökletes tényezők és a stressz szerepét. Gyógyítása ma még nem lehetséges. A betegeket hormonpótlással kezelik.
A gyógynövényes terápiával elsősorban Ázsiában ( Irán, Szaúd-Arábia, India, Pakisztán, Egyiptom) próbálkoztak, a népi hagyományok alapján.
Korszerű humán kísérletekkel bizonyított, hogy a népgyógyászatban ott szinte univerzális gyógynövénynek „a Próféta gyógyszerének” tekintett fekete köménymag (Nigella sativa) hatóanyaga a thymoquilone fokozza a pajzsmirigy hormontermelését, beszabályozza az immunrendszert-helyreállítva annak egyensúlyát, megakadályozza a sejtek elhalását, fokozza a kognitív képességeket, visszaállítja a normális inzulin termelést és zsíranyagcserét, gyulladásgátló hatást is tapasztaltak.
Ilyen módon a növény pozitív hatással lehet a pajzsmirigy alulműködésből adódó kísérő betegségekre.
A hatás fokozható, mert a szakirodalom alapján előnyösen együttműködik (szinergens) a fekete köménymaggal az édesgyökér és a gyömbérgyökér.
Édesgyökér:
Rápóti-Romvári - Gyógyító növények
Ezek a gyógynövények önmagukban is igazoltan kedvező hatásúak a pajzsmirigy alulműködés egyes tüneteinél.
Javasolt adagolása: egy csészével naponta. Egy kávéskanál teakeverék 250 ml forró vízhez, 10 perc állás után fogyasztható. A hatás 6-8 hét fogyasztás után jelentkezik.
Ajánlatos kéthavonként egy hónap szünetet tartani.
A leírtakat igazoló hiteles szakirodalom a Gyógyfű Kft.-nél rendelkezésre áll.